Brooks of Leicester Ltd are an established and trusted office supplies provider
AFGS2Z
1
Certified to EN 14183
Aluminium folding steps are ideal for use in offices, storerooms, warehouses etc
Large anti-slip rubber treads (360W x 205Dmm) & high handrail offer increased safety during use
Tilt & pull wheels for easy movement without lifting
Easy slope incline
Your Price: £156.30 exc VAT
£156.30 exc VAT
| Brand | Climb-It |
| Colour | Silver |
| Dimensions | 535x555x825mm |
| Form | Step Ladder |
| Manufacturer | Climb-It Ltd |
| Material | Aluminium |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Platform Height | 440mm |
| Standards | EN 14183 |
| Tread Size | 360x205mm |
| Type | Ladders, Stepladders & Platform Steps |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 6.5kg |
Your Price: £156.30 exc VAT
£156.30 exc VAT