Brooks of Leicester Ltd are an established and trusted office supplies provider
ALT-502103
1
Integral toolholder, bucket hook & screwtray
A quality professional aluminium stepladder, light enough to facilitate easy movement & transportation
The aluminium platform features a red safety strip - indicator for maximum recommended step height & protective edge to prevent cuts & grazes
Patented large double step underneath the platform for safe & comfortable standing
5 Year Guarantee
Your Price: £121.25 exc VAT
£121.25 exc VAT
| Brand | Double Decker |
| Colour | Silver/Black/Red |
| Country of Origin | Netherlands |
| Dimensions | 470x723x1244mm |
| Folded Height | 1.43m |
| Form | Step Ladder |
| Manufacturer | Altrex |
| Material | Aluminium |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Platform Height | 616mm |
| Standards | EN 131 |
| Type | Ladders, Stepladders & Platform Steps |
| Use | Professional Use |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 3.8kg |
Your Price: £121.25 exc VAT
£121.25 exc VAT